Оберіть центр поруч з вами
+38 (044) 597-87-77
Call-центр
Уповноважений з антикорупційної діяльності
Оберіть центр поруч з вами
TPL_MENU

Закордонні паспорти для дітей: в деталях

  • 13.04.2016, 09:53
  • 140885
Уряд прийняв рішення про поступове скасування проїзних документів дітей та внесення даних дитини в закордонний паспорт батьків.

Які нові правила і перелік документів для оформлення дитячого закордонного паспорта, в чому сенс змін, чи будуть у дітей брати відбитки пальців, що потрібно для того, щоб оформити паспорт нового зразка і скільки він коштує - читайте далі. З 2015 єдиний документ, Який можна оформити для перетину кордону України дитиною — це закордонний паспорт. Уряд скасував Постанову кабінету міністрів від 31.03.1995 р № 231, яка передбачала можливість закордонних подорожей для дітей без закордонних паспортів. Раніше, щоб вивезти дитину за кордон, можна було отримати відповідні документи двома способами: • внести ім'я та дату народження сина в власний закордонний паспорт; • оформити на дитину проїзний документ. Зверніть увагу: в деяких випадках старі документи для перетину кордону стануть недійсними раніше, ніж в 2018 році: • проїзний документ дитини — якщо закінчиться термін його дії; • внесення даних в дорослий закордонний паспорт — якщо закінчиться термін закордонного паспорта; • внесення даних в дорослий закордонний паспорт — якщо дитині виповниться п’ять років, і при цьому його фото не було вклеєне на сторінку з його даними в закордонному паспорті батька. Справа в тому, що наявність фото — обов’язкова умова перетину кордону для п’ятирічної дитини, а після 1.04.2015 р вже не вклеюють фотографії в паспорт батька чи матері. У перерахованих випадках батькам потрібно буде оформляти для дитини закордонний паспорт. Небіометричний паспорт За новими правилами, закордонний паспорт знадобиться навіть самим крихітним малюкам — якщо їм пару днів від народження, і ви хочете вивезти їх за кордон. Звичайно, у новонарадженого не братимуть відбитки пальців — для нього оформлять просто бланк паспорта, без чипа з біометричним даними. Втім, при бажанні, батьки зможуть зробити новий паспорт дитині вже з його відбитками — але тільки коли він підросте до 12 років. Дитячий закордонний паспорт, як і колишній проїзний документ дитини, дійсний чотири роки. А в 16 років дитині можна буде оформити закордонний паспорт як у дорослого, дійсний 10 років. До слова, працівники міграційних служб в приватній бесіді підкажуть, що біометричну процедуру зручніше робити також після досягнення 16-річного віку дитині - все одно тоді потрібно буде оформляти новий документ. В цілому, дитячий закордонний паспорт не буде нічим відрізнятися від дорослого — та ж м’яка обкладинка, 32 сторінки, безконтактний електронний носій на правому форзаці (якщо дитина достатньо доросла).

Подаємо документи

Для закордонного паспорта вам потрібні будуть дві глянцеві фотографії дитини 3,5 на 4,5 см і одне фото 10 на 15 см — для сканування зображення. Особа має займати близько 80% всієї фотографії, фон — повинен бути нейтральним, бажано — білим. Фото знадобиться навіть якщо дитині кілька днів від народження. Зазвичай в такому випадку фотографують дитини самі батьки.

До слова, закордонні паспорти для самих маленьких — європейська практика. Жителі країн ЄС точно так же примудряються сфотографувати своїх новонароджених нащадків для паспорта, якщо збираються подорожувати. Якщо дитині більше 12 років, то він повинен бути присутнім при оформленні та видачі закордонного паспорта — тоді його там же і сфотографують, тому в цьому випадку робити фото самостійно не знадобиться. Важливо: ідентифікаційний код знадобиться вам тільки якщо дитина вже доросла, йому виповнилося 14 років.

В цілому ж, крім фото та ІПН вам потрібно подати при оформленні закордонного паспорта для дитини такий базовий список документів:

  • свідоцтво про народження з ксерокопією;
  • заява-анкета одного з батьків — для неповнолітньої дитини до 16 років (як правило, оформляється на місці, якщо ви користуєтеся послугами посередників, то знадобиться нотаріально завірений примірник від одного або двох батьків);
  • копія паспорта другого з батьків.
  • Для дітей, які живуть лише з одним батьком, список документів, які потрібно подати для отримання закордонного паспорта, збільшується — потрібно буде підтвердити документально: згода другого з батьків на виготовлення закордонного паспорта, або відсутність другого з батьків.

Для цього вам знадобиться довідка про реєстрацію проживання дитини разом з батьком, який подає на закордонний паспорт; свідоцтво про смерть другого з батьків або рішення суду про позбавлення його батьківських прав, визнання його безвісно зниклим / недієздатним, або виписка з Держреєстру актів цивільного стану в народженні з зазначеними відомостями про батька «зі слів матері».

Головний сенс скасування старих правил і переведення дітей на закордонні паспорти — перехід на європейські стандарти.

Документ з фото дитини істотно полегшить проходження кордону — як українського, так і будь-якого іншого. Прикордонники інших країн тепер не будуть нервувати, як це було коли дитина в'їжджала в їхню державу на підставі двох рядків, записаних в паспорті батька. Не доведеться їм шукати якусь візу з фото дитини, вклеєну в паспорт батька чи матері.

Для батьків же окремий дитячий закордонний паспорт зручний тим, що тепер сторінок в їх паспортах буде вистачати на довше: адже раніше дитячу візу вклеювали дорослим — якщо дитина була вписана в їх паспорт. Крім цього, тепер батькам буде простіше заповнювати візову анкету для дитини — тому що у дитини буде свій, окремий номер паспорта. До слова, як і раніше, візову анкету для дитини потрібно буде заповнювати, і оплачувати окремо.

Нарешті, закордонний паспорт для дитини, такий же, як у дорослого, набагато складніше підробити, ніж проїзний документ. В цілому поява дитячих закордонних паспортів — позитивна зміна, особливо з огляду на поступове введення нововведення. А тим часом уряд анонсував перехід на новий вид внутрішнього паспорта — пластикову карту. Також європейський вид документа. Для того, щоб швидко та без зайвої тяганини оформити закордонний паспорт для дитини звертайтеся в Центр обслуговування громадян «Паспортний сервіс», які знаходяться в двадцяти двох містах України.